AKTUALNOŚCI

Konopie mogą poprawić pamięć i funkcjonowanie mózgu wśród starszych osób

Choć lecznicze działanie medycznej marihuany jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, to wciąż budzi ona liczne kontrowersje. Medyczna marihuana wykazuje silne właściwości prozdrowotne, o czym przekonuje się wielu pacjentów na całym świecie cierpiących na rożnego typu schorzenia czy choroby, jak  choćby nowotwory, Alzheimer, Stwardnienie Rozsiane (SM), Choroba Parkinsona, epilepsja czy depresja. Najnowsze badania wykazują, że konopie mogą usprawniać funkcjonowanie mózgu osób starszych.

 

Medyczna marihuana a procesy starzenia się mózgu

Według badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu z Bonn niewielkie dawki THC poprawiają pamięć oraz zdolność uczenia się. Wyniki owych badań zostały opublikowane na łamach Nature Medicine i mogą być przyczynkiem do dalszych badań w kierunku opracowania programów leczenia opóźniających procesy starzenia się mózgu z wykorzystaniem medycznej marihuany.

Wraz z wiekiem spadają funkcje tak zwanego systemu endokannabinoidowego, biorącego udział w bardzo wielu biologicznych procesach organizmu ludzkiego, regulując je i równoważąc. System endokannabinoidowy jest w związku z tym przedmiotem wielu badań medycznych. Odgrywa on istotną rolę w psycho-fizycznym działaniu konopi na ludzki organizm, ponieważ dzięki niemu aktywne składniki marihuany (kannabinoidy) pozytywnie oddziałują na receptory układu biologicznego organizmu ludzkiego. Endokannabinoidy są naturalnymi neoroprzekaźnikami produkowanymi przez ludzki organizm (układ endokannabinoidowy) "na żądanie" - kiedy są tylko potrzebne. Wpływają na przykład na metabolizm czy zmiany odporności, jak również komunikację międzykomórkową. W związku z czym układ endokannabinoidowy ma znaczący wpływ w leczeniu wielu schorzeń i niepełnosprawności.

 

THC a lepsza pamięć i uczenie się

Naukowcy z Bonn przeprowadzili badania na myszach (w wieku 2, 12 i 18 miesięcy), którym podali THC oraz obserwowali reakcje poszczególnych grup.

Podczas badań zauważono, że podane THC wpłynęło na poprawę pamięci u dojrzałych myszy. Na przykład w ramach jednego z eksperymentu myszy musiały przejść labirynt wodny, aby to jednak zrobić musiały go zapamiętać. Niewielkie dawki THC podane myszom spowodowało poprawę ich pamięci.

Naukowcy potwierdzili zgodność wyników swoich badań z dotychczas już znanymi skutkami THC wśród zwierząt i ludzi. Co więcej, autorzy owych badań odkryli, że THC przywraca aktywność w mózgu, odpowiedzialną nie tylko za procesy pamięci, ale także uczenia się. Podkreślają tym samym, że nie wiedzą jak dokładnie przełożyłaby się to na leczenie ludzi. Niemniej jednak wykazują potrzebę przeprowadzenia dalszych badań właśnie w tym kierunku, by móc określić kiedy i w jakich dawkach najlepiej zacząć stosować konopie w celu skutecznej walki choćby z demencją starczą. Zwłaszcza, że preparaty z THC są w pełni bezpieczne i nie powodują niekorzystnych skutków ubocznych. Naukowcy z Bonn wieżą, że niskie dawki THC mogą nawet wpływać na odwrócenie się pogłębiającego się pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych.