AKTUALNOŚCI

Marihuana leczy uszkodzony mózg i zapobiega jego uszkodzeniu

Okazuje się, że medyczna marihuana może zmniejszać skutku uszkodzenia mózgu TBI, które w praktyce odpowiadają za ponad 1,5 mln wizyt i hospitalizacji na szpitalnych oddziałach ratunkowych każdego roku. Co ciekawe, problem ten dotyczy w głównej mierze młodych mężczyzn. Na szczęście zwykle są to urazy mało poważne.

 

Urazy mózgu a medyczna marihuana

Warto jednak pamiętać, że osoby z TBI żyją krócej. Wynika to z faktu, że zdarzenia tego rodzaju powodują śmierć komórek, zapalenie nerwów, uszkodzenie naczyń mózgowych itd. Ma to związek z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, fizycznymi i poznawczymi, które wpływają na ogólną jakość życia. Nawet łagodne uszkodzenia mózgu powodować więc mogą naprawdę poważne konsekwencje. Tymczasem brakuje skutecznych terapii, które niwelowałyby te skutki. Obecnie coraz więcej ekspertów skłania się do opinii, że system endokannabinoidowy może być kluczowy w tym przypadku.

 

TBI  - co robić?

Badania wykazują, że w godzinach mających miejsce po urazie mózgu następuje wzrost endogennego kannabinoidu, a więc anandamidu w mózgu. Odzwierciedla on neuroprotekcyjną reakcję. Uszkodzeniu ulega bowiem nie tylko obszar uszkodzony, ale i jego najbliższe otoczenie. Dochodzi do zapalenia nerwów, co powoduje śmierć komórek. Ma miejsce rozpad mózgowo-naczyniowy, który grozi integralności bariery krew-mózg. Najnowsze badania wskazują, że kannabinoidy obniżają stopień neurodegradacji i przy okazji zmniejszają rozmiar zmian w mózgu. Poprzez podawanie agonistów receptora CB2 można znacznie zmniejszyć śmierć neuronów, która następuje po TBI.

 

Urazy mózgu a THC

Wprawdzie do tej pory przeprowadzano badania, które skupiały się przede wszystkim na podawaniu po wystąpieniu TBI agonistów kannabinoidowy, to jedno z badań dotyczyło również osób, które doznały  TBI, ale wcześniej zażywały konopie indyjskie. Chciano w ten sposób sprawdzić, czy stosowanie THC miało jakieś działanie ochronne. Okazało się, że osoby  z TBI, a wcześniej zażywające THC miały niższy wskaźnik śmiertelności niż te, które kontaktu z THC nie miały. Stosowne badania przeprowadzone zostały również na myszach. Przypuszczać więc można, że niewielka dawka THC w organizmie zapewnia ochronę, a także zwiększa szanse przeżycia w przypadku TBI.

 

Urazy mózgu a CBD

Pewne właściwości terapeutyczne w TBI może mieć również i inny kannabinoid CBD, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Nie ma jeszcze stosownych badań, ale naukowcy są pełni nadziei z dwóch powodów. Przede wszystkim CBD to silny związek o właściwościach przeciwzapalnych, który może obniżać stan zapalny tkanki mózgowej. Można przypuszczać, że zmniejszenie stanu zapalnego spowoduje zmniejszenie objętości całego uszkodzenia. Ttym samym zarówno endogenne kababinoidy, jak i fitokanabinoidy mają wiele cennych właściwości i mogą zmniejszać patologię, która ma miejsce na skutek TBI. Receptory CB1 i CB2 znajdujące się w tkance nerwowej mają tutaj ogromne znaczenie. Ponadto innym czynnikiem jest dawkowanie THC i CBD. Niskie stężenie tego pierwszego w organizmie zwiększa szanse na przeżycie przy urazach mózgu.